נושא ה-pc הרשמי

מחשב, קונסולות וכל מה שאפשר לשחק בו

המנהלים: bozeman, erezronen

Laskin
Elder

Re: נושא ה-pc הרשמי

הודעהעל ידי Laskin » 13 פברואר 2022, 15:31

רגולציה ברוב מוחלט של המקרים כן נוצרת "סתם ככה" וללא שום צורך בה.
בא ניקח למשל מה שהיה פה עם המסיכות או בדיקות האנטיגן לאחרונה:
בואו קודם כל נתעלם מכך שהממשלה יצרה את הבהלה הזו ללא שום צורך אמיתי (היום כבר כולם יודעים שמסיכות פשוטות - פשוט לא מונעות הדבקה), ונגיע ישר לעניין המחירים:
מירב מיכאלי ושות' רצו לפקח על מחירי המסיכות, ומאוחר יותר של הבדיקות הביתיות, כנגד "השוק החופשי המשתולל" ושאר כותרות.
שבועיים לאחר מכן המחירים היו בריצפה. זאת אומרת כן - לקח זמן מסויים עד שאנשים השיגו סחורות ויכלו למכור אותן בזול יותר, ועד שקמו האנשים שהצליחו לעשות זאת, אבל ברגע שזה קרה - המחיר ירד הרבה מתחת לקו הדמיוני שהרגולטורים רצו למתוח.

ואמנם אני כן מסכים שזה עניין של השקפה, אבל העובדה היא שאין מונופולים טבעיים אמיתיים בשום תחום, לאורך זמן, אלא אם ישנה הגנה ממשלתית עליהם - די מוחצת כל השקפה אחרת ;)
כרגע יש דואופול, נניח, אבל הוא לא נצלני ולא מנצל את כוחו, ישנה תחרות בריאה באופן יחסי, וברגע שאחת לא מספקת את הסחורה - אנשים חותכים למתחרה. אם שתיהן לא יספקו את הצרכים של הצרכנים - חד משמעית תקום חברה נוספת, אין לי ספק בזה. גם אם זה ייקח כמה שנים בודדות... לא הכל מגיע תוך כמה ימים, זה ברור שהנושא הזה ספציפית שתלוי במשאבי טבע בחלקו הלא-קטן הוא מורכב מעט יותר, אבל השוק החופשי אכן תמיד מגיב, אם מאפשרים לו.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 13 פברואר 2022, 15:36

DrKeo כתב:
Laskin כתב:...או בשוק הבנקים.
האמונה ה"נאיבית" שלנו מתבססת על ההיסטוריה של כל שוק חופשי אי פעם בהסטוריה, וכל הדוגמאות שאתה מביא הן של תחומים סופר "מפוקחים" או מפוצצים ברגולציות שמקשות מאוד להכנס ולהתחרות כמו שצריך.
כשחברה מחליטה על דעת עצמה לבצע מהלכים שפוגעים בצרכן - הצרכן ילך למתחרה שלה, ואם שתי החברות המובילות ישלבו ידיים - יקום מתחרה שלישי כי הם יוצרים ואקום.
כן, יתכן וייקח זמן לאותו מתחרה חדש, אבל זה יגיע וכשזה ברור שזה מגיע אז ישקיעו עוד ועוד במתחרה החדש כדי שהוא יוכל לקדם את זה.

בתחום המעבדים הקמה של מתחרה חדש יכולה לקחת חצי עשור, אני לא בטוח שאנחנו רוצים להיות שם. אבל דווקא עכשיו זה הזמן בו המלחמת מעבדים הפכה למדממת במיוחד, כמו שעומר אמר אפל במסלול טיסה עם המעבדים שלה, ARM על סף התפוצצות (גם NVIDIA במשחק, מפתחת כרגע מעבד ARM בישראל) והקרב בין אינטל ל-AMD הוא מהחזקים שהיו ב-15 שנים האחרונות. אולי לפני 5 שנים הייתי דואג כי אינטל החזיקה את השוק בביצים, אבל היום יש מלחמה והיא הולכת להפוך רק ליותר מדממת בעתיד הנראה לעין.

אני מסכים וכבר כתבתי שזה יכול לקחת זמן, אבל כמו שאני לא הייתי רוצה שנגיע לשם - גם אינטל וAMD לא היו רוצות להשאיר את הוואקום הזה, ולתת לחברה חדשה לקום ולשבור אותן, גם אם זה יקרה בעוד 5 שנים. התמריץ להשאר רלוונטיים ואף לגדול ככל שהזמן עובר - הוא התמריץ הכי טוב שיכול להיות. אסור להרדם בשמירה, אסור לנצל יותר מדי את הכח והיתרון שלך, והיום עם הרשתות החברתיות וכו' גם אסור לנצל עובדים... טוב, לפחות לא ב"פרונט" ;)
כל הטיעונים על כך שרגולציה זה המהלך שעוזר לצרכן ומציל אותו - כולם נופלים במבחן המציאות.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 13 פברואר 2022, 16:00

אח, אין על הימים שאיציק שמולי היה בטלביזיה ודבר על איך הם יעשו מחיר מפוקח של 1+ שקלים על מסכה. היום מסכות עולות 10 אגורות.

אני מת על מחירים מפוקחים, ככה אנחנו יכולים להנות בארץ מביצים וחלב שעולים פי 2.
We're just normal men. We're just innocent men

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 13 פברואר 2022, 17:16

DrKeo כתב:אח, אין על הימים שאיציק שמולי היה בטלביזיה ודבר על איך הם יעשו מחיר מפוקח של 1+ שקלים על מסכה. היום מסכות עולות 10 אגורות.

אני מת על מחירים מפוקחים, ככה אנחנו יכולים להנות בארץ מביצים וחלב שעולים פי 2.

לא רק היום, תוך ימים או שבועות בודדים מההצהרה הזו שלו בתקשורת - זה כבר היה מתחת לשקל.
אגב, זה אפילו מקרה קיצון, שוב - בגלל שהממשלה פתאום מכריחה אותך לרכוש משהו בעצם, ובמקרים כאלה אני כן רואה מקום להתערבות ממשלתית כלשהי, אבל לא בצורה כזו, זו הדרך הכי מטומטמת שניתן לחשוב עליה, ממש כלכלה ברמה של ילדים בפעוטון.

kririn
Sage

הודעהעל ידי kririn » 13 פברואר 2022, 20:34

Laskin כתב:רגולציה ברוב מוחלט של המקרים כן נוצרת "סתם ככה" וללא שום צורך בה.
בואו קודם כל נתעלם מכך שהממשלה יצרה את הבהלה הזו ללא שום צורך אמיתי (היום כבר כולם יודעים שמסיכות פשוטות - פשוט לא מונעות הדבקה), ונגיע ישר לעניין המחירים:
מירב מיכאלי ושות' רצו לפקח על מחירי המסיכות, ומאוחר יותר של הבדיקות הביתיות, כנגד "השוק החופשי המשתולל" ושאר כותרות.
שבועיים לאחר מכן המחירים היו בריצפה. זאת אומרת כן - לקח זמן מסויים עד שאנשים השיגו סחורות ויכלו למכור אותן בזול יותר, ועד שקמו האנשים שהצליחו לעשות זאת, אבל ברגע שזה קרה - המחיר ירד הרבה מתחת לקו הדמיוני שהרגולטורים רצו למתוח.

ואמנם אני כן מסכים שזה עניין של השקפה, אבל העובדה היא שאין מונופולים טבעיים אמיתיים בשום תחום, לאורך זמן, אלא אם ישנה הגנה ממשלתית עליהם - די מוחצת כל השקפה אחרת ;)
כרגע יש דואופול, נניח, אבל הוא לא נצלני ולא מנצל את כוחו, ישנה תחרות בריאה באופן יחסי, וברגע שאחת לא מספקת את הסחורה - אנשים חותכים למתחרה. אם שתיהן לא יספקו את הצרכים של הצרכנים - חד משמעית תקום חברה נוספת, אין לי ספק בזה. גם אם זה ייקח כמה שנים בודדות... לא הכל מגיע תוך כמה ימים, זה ברור שהנושא הזה ספציפית שתלוי במשאבי טבע בחלקו הלא-קטן הוא מורכב מעט יותר, אבל השוק החופשי אכן תמיד מגיב, אם מאפשרים לו.

יש תחומים בארץ שכן יש בהם סוג של מונופול
פשוט כי יש שחקנים גדולים מידי ,שבמקרה והם רוצים לרמוס מתחרה קטן הם יכולים

סתם לדוגמה יש לך כמה יבואני רכב גדולים בישראל
אתה אולי רואה סוכנויות שונות לפי סוג הרכב
בפועל הרוב המוחץ זה יבואני רכב ישראלים שמוכרים מכוניות של כמה חברות

עם תחליט שאתה פתאום גם רוצה ליכנס למשחק
אני לא מדבר על יבוא אישי לעצמך ,אני מדבר על ליבא עשרות רכבים בשנה ומעלה ,אתה תיראה שמאוד קשה ליכנס לתחום בישראל
החוקים מותאמים יותר לגדולים ,ולא לקטנים

אז על הנייר אתה יכול ליתחרות ,בפועל יש לך הרבה יותר סיכוי להקים
מגרש מכוניות יד שניה או השכרת רכבים
מאשר להיות יבואן רכב ,וזה כי המדינה מאוד מקשה על יבוא רכבים
ושיגיע מתחרה חדש צריך איזה חברה גדולה שתסכים לדמם כסף בהתחלה
אני לא יודע לדוגמה איך טסלה מוכרת פה ,עם היא הגיע בעצמה
או דרך יבואן מקומי ,אבל זה הסדרי גודל ליכנס באמת לשוק
המכוניות פה יקרות בגלל 2 סיבות

1 המס המקומי העצום ,זה לא קשור ליבואנים גם הם ניזוקים מזה
זה המדינה

2 אין הרבה מתחרים בשוק

וזה רק דוגמה אחת ,אני לא יודע על מה דיברתם מיקודם
אבל דווקא במחשבים וקונסולות ,כן יש תחרות
וזה פשוט כי מאוד קל היום לעשות יבוא אישי ,וגם יבוא אפור
עם יבואן רישמי יקר מידי ,חנויות מסוימות ימכרו ביבוא אפור
וחלק יזמינו מחול

המכס זה מכס ,אין מה לעשות ,אבל זה לא שישפאר תמכור פתאום ps5 ב5000 שקל או משהו ,כי היא פשוט לא תמכור הרבה ככה

סמל אישי של המשתמש
sharonbn
Veteran

הודעהעל ידי sharonbn » 14 פברואר 2022, 15:00

Laskin כתב:רגולציה ברוב מוחלט של המקרים כן נוצרת "סתם ככה" וללא שום צורך בה.

לא שזה משנה כי אין לי כוונה להתחיל דיון נוסף, לאסקין, אבל דווקא הדוגמה שהבאת היא דוגמה טובה לטענה שלי.
הדרישה לפיקוח של מחירי המסיכות באה כתגובה למה שנראה בזמנו כנסיון לנפח מחירים של מוצר שנוצרה דרישה גבוהה אליו. מה שמיכאלי ושות רצו בזמנו היה להבטיח שהמסיכות נגישות לכל השכבות. זה לא שאיזה יבואן ראשי או אינטרסנט אחר ביקש להבטיח לעצמו בלעדיות - אז זו היתה יכולה להיות באמת דוגמה לרגולציה שבאה "ככה סתם". ויש כמובן לא מעט כאלה. מה שהדוגמה שלך כן מראה זה שיש מקרים בהם תגובה ממשלתית יכולה להיות מיותרת. אבל זו חוכמה של בדיעבד.

ולבוא היום ולשפוט שהממשלה יצרה בהלה "ללא שום צורך אמיתי " זו גם חוכמה של בדיעבד. כשפרצה המגיפה לא ממש היו מוכנים לתרחיש כזה, אף אחד לא ידע איך זה יתפתח והבהלה היתה כלל עולמית. במקרה כזה שלא ברור מה יקרה, החוכמה היא להתכונן לגרוע מכל, מקסימום עשינו בהלה ללא שום צורך, לא לקוות לטוב ולא לעשות כלום ואז אולי להביא משבר עוד יותר חמור.
אני גם לא לגמרי מסכים שהכל היה עורבא פרח. אם נזכור מה קרה באיטליה בתחילת המגיפה: שם הם באמת לא נבהלו והתנהלו כרגיל, עד שהבתי חולים (והחדרי מתים) שלהם התמלאו לגמרי והם ממש נאלצו להטיל סגר מוחלט.

לגבי הנושא המקורי של היוזמה החדשה של אינטל, האמת שאין לי אישית דיעה, מאחר והכל זה ספקולציות וניחושים. בסה"כ ציטטתי ציוצים שהוצגו במאמר. אם המומחים הגדולים פה טוענים שאין סכנה לתחרות בשוק המעבדים אין לי בעיה להסכים. אז הכל זה סתם פייק אינטרנטי כמקובל בימינו.

הלאה.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 14 פברואר 2022, 15:21

אני לא טוען רק שיש מקרים שבהם ההתערבות מיותרת, אלא שיהיה קשה מאוד עד כמעט בלתי אפשרי למצוא מקרים שהיא לא מיותרת, או לא יצרה רק יותר נזק. ולא מדובר ב"חכמה בדיעבד" אם זה כמעט כל דוגמא שניתן להביא... זה פשוט הגיון בריא בשלב הזה.
וב"ככה סתם" אני מתכוון למקרים בהם יש עיוות רגעי, וברור שהוא ייפתר עם עוד קצת זמן, ובתנאי שתשחררו, במקרה הזה - מגבלות על ייבוא, או לכל הפחות - לא תפריעו. אם מחר אני ממציא מוצר חדש לגמרי אז מן הסתם יהיה לי "מונופול" עליו, אבל רק עד שמישהו יחקה את המוצר. זה לא סיבה למחוקק להתערב לי בעסק או להגביל אותו, גם אם אני מונופול לחמש דקות או חמישה חודשים או אפילו חמש שנים. כל עוד יש אפשרות להתחרות בי - המחוקק צריך רק שלא להפריע להתחרות בי, הפתרון הנכון הוא אף פעם לא להגביל אותי.

כן, ממש היינו צריכים מחקרים של שנתיים אחרי כדי לדעת שמסיכות לא שוות כלום, כאילו שזה לא היה כבר במסיבת העיתונאים הראשונה, שם אחד המובילים של המהלכים האלה אמר על המסיכה "זה גם ככה לא משנה שום דבר" ונתפס על חם במיקרופון...
איטליה לא "התנהלה כרגיל" הם פשוט הראשונים שקרסו כך, אבל הם הגיבו כמו מדינות דומות מסביב, רק שבתי החולים שלהם לא היו ערוכים בשיט ומלא בתי אבות וכד' נפגעו קשה, כמו בניו יורק... אני לא טוען שלא היה צריך לעשות כלום, "להתכונן לגרוע מכל" זה מצויין, אבל למשוך את הסגרים כפי שהיה פה זה היה גרוע יותר מלא לעשות כלום מבחינות רבות, והמצב שלנו עוד יחסית לא נורא, במקומות מסויימים הסגרים והמגבלות הקשות נמשכו גם שנתיים אחרי...

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 14 פברואר 2022, 15:55

sharonbn כתב:לא שזה משנה כי אין לי כוונה להתחיל דיון נוסף, לאסקין, אבל דווקא הדוגמה שהבאת היא דוגמה טובה לטענה שלי.
הדרישה לפיקוח של מחירי המסיכות באה כתגובה למה שנראה בזמנו כנסיון לנפח מחירים של מוצר שנוצרה דרישה גבוהה אליו. מה שמיכאלי ושות רצו בזמנו היה להבטיח שהמסיכות נגישות לכל השכבות. זה לא שאיזה יבואן ראשי או אינטרסנט אחר ביקש להבטיח לעצמו בלעדיות - אז זו היתה יכולה להיות באמת דוגמה לרגולציה שבאה "ככה סתם". ויש כמובן לא מעט כאלה. מה שהדוגמה שלך כן מראה זה שיש מקרים בהם תגובה ממשלתית יכולה להיות מיותרת. אבל זו חוכמה של בדיעבד.

ולבוא היום ולשפוט שהממשלה יצרה בהלה "ללא שום צורך אמיתי " זו גם חוכמה של בדיעבד. כשפרצה המגיפה לא ממש היו מוכנים לתרחיש כזה, אף אחד לא ידע איך זה יתפתח והבהלה היתה כלל עולמית. במקרה כזה שלא ברור מה יקרה, החוכמה היא להתכונן לגרוע מכל, מקסימום עשינו בהלה ללא שום צורך, לא לקוות לטוב ולא לעשות כלום ואז אולי להביא משבר עוד יותר חמור.
אני גם לא לגמרי מסכים שהכל היה עורבא פרח. אם נזכור מה קרה באיטליה בתחילת המגיפה: שם הם באמת לא נבהלו והתנהלו כרגיל, עד שהבתי חולים (והחדרי מתים) שלהם התמלאו לגמרי והם ממש נאלצו להטיל סגר מוחלט.

לגבי הנושא המקורי של היוזמה החדשה של אינטל, האמת שאין לי אישית דיעה, מאחר והכל זה ספקולציות וניחושים. בסה"כ ציטטתי ציוצים שהוצגו במאמר. אם המומחים הגדולים פה טוענים שאין סכנה לתחרות בשוק המעבדים אין לי בעיה להסכים. אז הכל זה סתם פייק אינטרנטי כמקובל בימינו.

הלאה.

אבל זה לא בדיעבד, כי כולנו ידענו את זה גם אז. אותו דבר קרה אלף פעם בעבר. אפילו עם מוצרים מפוקחים, כמו ביצים, הגענו למצב שפשוט אין בסופר בגלל ביקוש יתר רגעי. זה תמיד אותו דבר, זה תמיד אותו סיפור, זה כלכלה 101. יש ביקוש במפתיע, זה גורם לכל מי שמחזיק במלאי להתמלא בעצמו ולדרוש מחירים הזויים. עוברים כמה שבועות, כל יזם בשקל חושב שהוא יתעשר, מזמין כמה קופסאות מסין והופ - יש עוד מלאי בארץ. ואז המחיר מתרסק ואתה לא מאמין שאשכרה היה מחסור או מחירים מופקעים. ככה כלכלה עובדת, אין פה בדיעבד, זה היה ידוע מראש.

Shlomix
Warrior

הודעהעל ידי Shlomix » 14 פברואר 2022, 16:19

Laskin כתב:אני לא טוען רק שיש מקרים שבהם ההתערבות מיותרת, אלא שיהיה קשה מאוד עד כמעט בלתי אפשרי למצוא מקרים שהיא לא מיותרת, או לא יצרה רק יותר נזק. ולא מדובר ב"חכמה בדיעבד" אם זה כמעט כל דוגמא שניתן להביא... זה פשוט הגיון בריא בשלב הזה.
וב"ככה סתם" אני מתכוון למקרים בהם יש עיוות רגעי, וברור שהוא ייפתר עם עוד קצת זמן, ובתנאי שתשחררו, במקרה הזה - מגבלות על ייבוא, או לכל הפחות - לא תפריעו. אם מחר אני ממציא מוצר חדש לגמרי אז מן הסתם יהיה לי "מונופול" עליו, אבל רק עד שמישהו יחקה את המוצר. זה לא סיבה למחוקק להתערב לי בעסק או להגביל אותו, גם אם אני מונופול לחמש דקות או חמישה חודשים או אפילו חמש שנים. כל עוד יש אפשרות להתחרות בי - המחוקק צריך רק שלא להפריע להתחרות בי, הפתרון הנכון הוא אף פעם לא להגביל אותי.

כן, ממש היינו צריכים מחקרים של שנתיים אחרי כדי לדעת שמסיכות לא שוות כלום, כאילו שזה לא היה כבר במסיבת העיתונאים הראשונה, שם אחד המובילים של המהלכים האלה אמר על המסיכה "זה גם ככה לא משנה שום דבר" ונתפס על חם במיקרופון...
איטליה לא "התנהלה כרגיל" הם פשוט הראשונים שקרסו כך, אבל הם הגיבו כמו מדינות דומות מסביב, רק שבתי החולים שלהם לא היו ערוכים בשיט ומלא בתי אבות וכד' נפגעו קשה, כמו בניו יורק... אני לא טוען שלא היה צריך לעשות כלום, "להתכונן לגרוע מכל" זה מצויין, אבל למשוך את הסגרים כפי שהיה פה זה היה גרוע יותר מלא לעשות כלום מבחינות רבות, והמצב שלנו עוד יחסית לא נורא, במקומות מסויימים הסגרים והמגבלות הקשות נמשכו גם שנתיים אחרי...

זה פשוט לא נכון שהמסכות לא עושות שום דבר. מן הסתם הן לא מונעות לגמרי, אבל גם הפחתה של 30-40 אחוז בסיכוי הדבקה זה המון.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 14 פברואר 2022, 16:50

זה נכון רק לגבי מסיכות N95 ורק אם שמים אותן כמו שצריך, ולא נוגעים בהן אף פעם, וזורקים אותן מיד אחרי שימוש חד פעמי, מה שאפילו רבע אחוז מהאוכלוסיה לא עושה.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 14 פברואר 2022, 17:20

Laskin כתב:זה נכון רק לגבי מסיכות N95 ורק אם שמים אותן כמו שצריך, ולא נוגעים בהן אף פעם, וזורקים אותן מיד אחרי שימוש חד פעמי, מה שאפילו רבע אחוז מהאוכלוסיה לא עושה.

אני לא בטוח שמה שאתה אומר מבוסס. 95N מגנה יותר ממסכה כירורגית, אבל גם לכירורגית יש את אחוזי ההגנה שלה. וכמובן שכמו בכל מסכה, הצורת שימוש של האדם משנה.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 14 פברואר 2022, 17:34

יש כל כך הרבה מחקרים עדכניים שמוכיחים את זה שזה לא באמת עוזר שאני לא חושב שצריך לקשר אפילו, אבל כמובן שעל כפ מחקר יש מחקר ניגודי, בטח כשיש כל כך הרבה פוליטיקה סביב זה

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 14 פברואר 2022, 17:50

Laskin כתב:יש כל כך הרבה מחקרים עדכניים שמוכיחים את זה שזה לא באמת עוזר שאני לא חושב שצריך לקשר אפילו, אבל כמובן שעל כפ מחקר יש מחקר ניגודי, בטח כשיש כל כך הרבה פוליטיקה סביב זה

היה נחמד דווקא כי אני לא מכיר ממש מחקרים מדעיים עם peer review שאומרים שיש למסכות כירורגיות 0% השפעה על הדבקה (בשימוש נכון כמובן).

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 14 פברואר 2022, 17:59

לא אומר 0%, אבל מספיק קרוב לשם, ובנוסף שזה לא משנה בפועל כשאף אחד גם ככה לא מתקרב לביצוע שימוש נכון במסיכות.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 14 פברואר 2022, 18:05

Laskin כתב:לא אומר 0%, אבל מספיק קרוב לשם, ובנוסף שזה לא משנה בפועל כשאף אחד גם ככה לא מתקרב לביצוע שימוש נכון במסיכות.

אני זוכר מהמחקר הגדול האחרון שזה היה בסביבות ה-30% לאומיקרון, אבל אולי אני לא זוכר נכון. בנוגע לשימוש, איך שאתה משתמש במסכה שלך זה כבר עניין שלך כי הבעיות שנגרמות משימוש לא נכון הן נוגעות לסיכויי ההדבקה שלך, לא של אחרים. אז אתה יודע, להשתמש נכון זה נטו עליך :)

סמל אישי של המשתמש
bozeman
Veteran

הודעהעל ידי bozeman » 14 פברואר 2022, 19:55

לא בטוח אם זה נושא הPC המתאים...
תמונה

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 14 פברואר 2022, 20:20

bozeman כתב:לא בטוח אם זה נושא הPC המתאים...

אתה עושה לי טריגרינג!

סמל אישי של המשתמש
omerkot
Veteran

הודעהעל ידי omerkot » 15 פברואר 2022, 00:25

עשיתם לי טריגרינג...

כבר דיברנו על מסיכות לפני שנה וחצי ואין להם יעילות כזו (תוחלת נמוכה וסטיית תקן שעוברת לצד השלילי), לא יכולה להיות להם כזו ברמה העניינית (לא מספקות סינון במימדים רלוונטיים ולא איטום - הסברתי פה מספיק על עניין האירוסולים והדבקות במגע) ובכלל לא מדובר בסוגיה מדעית ״פתוחה״ אלא בנושא שנחקר ונבדק במשך שנים (ואין שום הבדל בין מנגנון ההעברה של וירוס הקורונה לכל הוירוסים הנשימתיים האחרים ומדובר במאות כאלה שמוכרים וכולם אותו דבר).
גם בתקופת הקורונה נערכו שני מחקרים גדולים יחסית (דנמרק ובנגלדש) שבדקו את העניין באופן הכי קרוב לאוביקטיבי שאפשר (RCT שסובל מבעיה לא מבוטלת של העדר סמיות) ושניהם הראו את אותן תוצאות ישנות, מוכרות ומבוססות.
ואם מישהו עוד מלהג על חוסר יעילות שנובע משימוש לא נכון הרי שהוא מוזמן לבדוק את הנתונים של התקופה האחרונה מיפן, שם האוכלוסיה מתוכנתת לעטות סמרטוטים כאלה מגיל ינקות והצייטנות שם אבסולוטית ולמרות הכל הם עברו ועוברים גלי מגיפה ולאחרונה, שיעור הבדיקות החיוביות שם כבר מתקרב לחמישים אחוז.

את הפייק אנחנו שומעים כבר שנתיים אבל במציאות, שיקרו לאנשים שמסיכות מגינות עליהם (85 אחוז! 95 אחוז!) ושלחו אותם להידבק בקורונה.
הסיפור הזה חזר על עצמו גם בפריימינג של המחלה כ״ממש לא שפעת״, שגרם לאנשים עם תסמינים של שפעת להיות משוכנעים לחלוטין שזו לא קורונה ולהדביק את כל הסביבה שלהם וחזר על עצמו שוב בפיאסקו של דרכון החיסונים שבסה״כ סיפק לאנשים תחושת שווא של מוגנות: גם קיבלתי שלושה/ארבעה חיסונים וגם יש לי בסה״כ קצת נזלת אז זה בטוח לא קורונה ואני יכול ללכת להדביק את כולם באיזה חוג (ככה אמא שלי נדבקה).

האפידמיולוגיה היא מדע של מאות שנים. פנדמיות כאלה פורצות אחת לכמה עשרות שנים וקיימות תכניות מסודרות, מעודכנות ומבוססות להתמודדות איתן.
גם הפנדמיה הזו התפתחה בהתאם לתרחישים שמפורטים בהם. כל הודאות שדרושה היתה קיימת ביום שבו המגיפה פרצה.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 17 פברואר 2022, 15:25

זה קרה כבר לפני כמה ימים אבל נראה לי ששכחתי להביא את זה לפה - במפעל של western digital הזדהמו 6.5 אקסה-בייט (6.5 מליון TB) של זיכרון nand אז יש מצב שזה ישפיע לרעה על מחירי הssd.

kririn
Sage

הודעהעל ידי kririn » 17 פברואר 2022, 17:20

DrKeo כתב:זה קרה כבר לפני כמה ימים אבל נראה לי ששכחתי להביא את זה לפה - במפעל של western digital הזדהמו 6.5 אקסה-בייט (6.5 מליון TB) של זיכרון nand אז יש מצב שזה ישפיע לרעה על מחירי הssd.

זה נחשב הרבה הוא קצת למפעל כזה ?
באמת שואל ,אין לי מושג

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 17 פברואר 2022, 18:03

kririn כתב:
DrKeo כתב:זה קרה כבר לפני כמה ימים אבל נראה לי ששכחתי להביא את זה לפה - במפעל של western digital הזדהמו 6.5 אקסה-בייט (6.5 מליון TB) של זיכרון nand אז יש מצב שזה ישפיע לרעה על מחירי הssd.

זה נחשב הרבה הוא קצת למפעל כזה ?
באמת שואל ,אין לי מושג

זה כמה מליוני כונני SSD, אין לי שמץ עד כדי כמה זה ישפיע על השוק אבל סחורה של כמה מליונים שהולכת לפח נשמע כמו מכה לא קטנה.

Baba Yaga
Warrior

הודעהעל ידי Baba Yaga » 17 פברואר 2022, 21:13

יש יותר מידע ל"הזדהמו"? איך קורה דבר כזה?
תמונה

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 17 פברואר 2022, 23:49

Baba Yaga כתב:יש יותר מידע ל"הזדהמו"? איך קורה דבר כזה?

אני אהיה יותר ספציפי, חומר שהם משתמשים בו ליצור הצ׳יפים הזדהם מה שיגרום לסגירה של שני מפעלי יצור NAND. הסגירה הזמנית של המפעלים תגרום לחוסר בצ׳יפים של NAND בנפח של לפחות 6.5 מליון טרהבייט.

Kazz
Veteran

הודעהעל ידי Kazz » 19 פברואר 2022, 01:04

יש באמזון 32% הנחה על i7-12700K. הכל כולל הכל יוצא 1385 ש"ח. בארץ המעבד עולה בסביבות ה 1800. הזמנתי.

אני לא יודע עד מתי המבצע הזה אמור להימשך.
https://www.amazon.com/gp/product/B09FXNVDBJ

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 19 פברואר 2022, 02:58

אחלה מחיר, גם יש מחיר טוב ל12600.

חזור אל “פורום משחקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 50 אורחים