על מה אתם מתגלגלים? (או ת׳רד הרכבים של ווקסלים)

מוסיקה, סרטים, סדרות, ספרים וכל נושא שיחה רנדומאלי אחר שתרצו

המנהלים: bozeman, erezronen, swym, omerkot

Laskin
Elder

Re: על מה אתם מתגלגלים? (או ת׳רד הרכבים של ווקסלים)

הודעהעל ידי Laskin » 27 ינואר 2024, 11:28

חחח לא יודע אם אתה רציני אבל אענה ברצינות בכל זאת:
על רכבים לוקחים פה מס מטורף, על רכבים חשמליים משמעותית פחות, הסיבה בלתי רלוונטית, אני מנצל את זה, משלם פחות מס, פחות למדינה… ההפך מסוציאליזם

סמל אישי של המשתמש
swiss-the-engine
Sage

הודעהעל ידי swiss-the-engine » 27 ינואר 2024, 12:32

לא נכון בסוציאליזם יש בהחלט מי שמשלם פחות למדינה. לא הבנתי איך זה קשור.

כמובן שאני מגיב בהלצה ורצינות יחדיו :)
"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote!"
Benjamin Franklin

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 27 ינואר 2024, 14:02

כן אבל לא מדובר פה בסקטור מסוים ואפילו לא מוצר בייצור מקומי… זה כמו שיתנו הנחה במכס על ייבוא של בשר ואגיו מיפן בגלל שמתייחסים לחיות שם טוב יותר ועושים להם מסאז׳… האג׳נדה לא משנה, רק שנשלם פחות מס/מכס על מוצר :)

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 27 ינואר 2024, 18:31

הסוציאליזם הוא לא ניצול הטבת המס אלא ההנדסה החברתית שמדיניות המס מנסה להשיג.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 27 ינואר 2024, 18:47

אני מסכים כשמעלים למשל מס על משקאות ממותקים/חריפים/וואטאבר, אבל אני תמיד תמיד תמיד אהיה בעד הורדת מסים על כל מוצר באשר הוא, גם אם יש אג׳נדה מאחורי זה

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 27 ינואר 2024, 21:05

רק שזה הינדוס הפוך מהמס על משקאות קלים. במשקאות מעלים מס כדי למנוע רכישה שלהם, בחשמליות מורידים מס כדי לעודד רכישה שלהן. אני עם לאסקין בזה, אולי הורדת המס היא ״הנדסת תודעה״ שאפשר לשייך לשמאל, אבל הורדת המיסים בעצם מצמצמת את ההתערבות הממשלתית ברכישת רכב חשמלי כך שהתוצר הסופי הוא דווקא ימני :)
We're just normal men. We're just innocent men

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 27 ינואר 2024, 21:30

ושוב, עידוד מכוון או לא, מאג׳נדת שמאל או ימין - אני בעד כל הורדת מסים ומכסים על כל מוצר, גם אם אני לא מתכוון לרכוש אותו. אפילו אם יוכח מחר ששימוש בכרטיסי RTX מעלה את התמיכה בחמאס אני עדיין אשמח מאוד אם יורידו מסים על הכרטיסים האלה :)

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 27 ינואר 2024, 23:59

הורדת מיסים לא מצמצמת התערבות ממשלתית אם אין קיצוץ בהוצאה הממשלתית. המס האמיתי הוא ההוצאה הממשלתית, ואם אין קיצוץ בה אז זה פשוט להעביר כסף בין כיסים. בעצם גרוע יותר, כי ההון מתועדף לתעשיות פחות יעילות והיעילות הכוללת של המשק נפגעת.

סמל אישי של המשתמש
swiss-the-engine
Sage

הודעהעל ידי swiss-the-engine » 28 ינואר 2024, 01:04

כמו שאינטר אמר… אין צמצום של התערבות ממשלתית אלא יש הטבה לפלח אוכלוסייה מאוד מסויים במדינה.
"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote!"
Benjamin Franklin

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 28 ינואר 2024, 07:02

אם כך שניכם מתנגדים להורדת מסים אם אינה כוללת במקביל צמצום הוצאות הממשלה? נניח מחר מכריזים על 0% מס על מכשירי חשמל, חלקי מחשב ומשחקים - אתם נגד? אני בעד, בתקווה שכן יהיו צמצומים בהמשך אבל אני לא תמים, אז לפחות אהנה ממה שאני יכול

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 28 ינואר 2024, 10:23

InterAl כתב:הורדת מיסים לא מצמצמת התערבות ממשלתית אם אין קיצוץ בהוצאה הממשלתית. המס האמיתי הוא ההוצאה הממשלתית, ואם אין קיצוץ בה אז זה פשוט להעביר כסף בין כיסים. בעצם גרוע יותר, כי ההון מתועדף לתעשיות פחות יעילות והיעילות הכוללת של המשק נפגעת.

הביקורת צריכה להיות על רמת הוצאות הממשלה, לא על הורדת המיסים. צריך לעשות גם את זה וגם את זה. זה שיש לנו שר אוצר שהוא מתנהל כלכלית כשמאל קיצוני זאת בעיה אחרת.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 28 ינואר 2024, 11:40

הנקודה היא שהורדת המיסים היא לא באמת הורדת מיסים, זאת אשליה. מורידים על x ומעלים על y. ובנוסף, כמו שכבר אמרתי, לא רק שזה לא עושה תועלת אלא עושה נזק, כי הקצאת המשאבים היעילה של השוק משתבשת.

לסקין, אישית כנראה אהיה בעד, בדיוק כמו שאהיה בעד אם הממשלה תחליט לפטור אותי אישית מתשלום מיסים. האם זה יועיל למשק בכללותו? לא, כי זה יאוזן עם מיסים גבוהים יותר על השאר.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 28 ינואר 2024, 11:49

בסדר, גם אני בעד אחריות תקציבית, אבל זה לא יקרה, אז בינתיים לפחות שיורידו מסים על כמה שיותר מוצרים, אולי חוסר הברירה בעתיד יוביל לקיצוצים רציניים (שוב, לא יקרה). לנצל את זה לטובתי ולרכוש מוצרים שאני כך או כך הייתי ממש מעוניין לרכוש - לא הופך אותי לצבוע, בטח לא כל עוד אני משלם הרבההה יותר ממה שאני מנצל.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 28 ינואר 2024, 11:57

כן, אבל קשה לטעון שהורדת מיסים סלקטיבית ללא קיצוץ הוצאות טובה למשק בכללותו.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 28 ינואר 2024, 12:03

נכון, אבל לא טענתי את זה אף פעם :)
תיאורטית זה כן יכול להיות נכון, נניח הורדת מכסים על מחשבים כן יכולה להוביל ליותר אנשים שעוסקים במחשבים בעתיד, ובכך תהיה תועלת למשק בטווח ארוך, או אפס מס על אסלה יפנית יכול להוביל לפחות מגבונים בביוב ופחות סתימות וכו' שיכולים להוביא לפחות הוצאות, וייבוא ללא מכס של מוצרים בריאים יכולים להוביל לפחות תחלואה ואז גם פה פחות הוצאות אבל כל אלו תלויים בעוד מליון משתנים.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 28 ינואר 2024, 12:06

לא ממש, זה כמו סבסוד. היית אומר אותו דבר אם הממשלה הייתה מסבסדת ישירות אסלות או מחשבים? כנראה שלא, אבל כלכלית זה אותו דבר כשזה לא מלווה עם קיצוץ הוצאות.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 28 ינואר 2024, 12:30

אם מחר יורידו את כל המיסים ממכוניות ויקצצו בתקציב ביחס של 1:1 להורדת המס, עדין אפשר להגיד באותה פילוסופיה שבעצם קוני הפירות מממנים את רוכשי המכוניות בעזרת המע"מ.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 28 ינואר 2024, 12:49

לא. בוא נגיד שהמס ממכוניות מימן מעונות ילדים. אם הממשלה מבטלת את המס + את מעונות הילדים, אין פה שום סבסוד של רוכשי המכוניות. ביטלת את ההוצאה ואת מקור ההוצאה יחד.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 28 ינואר 2024, 13:42

InterAl כתב:לא ממש, זה כמו סבסוד. היית אומר אותו דבר אם הממשלה הייתה מסבסדת ישירות אסלות או מחשבים? כנראה שלא, אבל כלכלית זה אותו דבר כשזה לא מלווה עם קיצוץ הוצאות.

זה ממש לא כמו סבסוד...
מלכתחילה המדינה ממסה מכוניות ומוצרים אחרים באופן סופר אגרסיבי, אתה בעצם טוען פה שאתה נגד הורדת מכסי ייבוא עליהם כי "זה כמו סבסוד"... זו טענה משונה בעיניי.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 28 ינואר 2024, 13:49

קח את הדוגמה שהבאתי קודם - נגיד שמבטלים מיסים על מכוניות אבל לא מבטלים את המעונות (שסובסדו ע"י המכוניות). עכשיו המימון למעונות יצטרך לבוא ממקור אחר, ומשלמי המס של אותו מקור יסבסדו מעונות לבעלי המכוניות.

סמל אישי של המשתמש
swiss-the-engine
Sage

הודעהעל ידי swiss-the-engine » 28 ינואר 2024, 14:15

Laskin כתב:אם כך שניכם מתנגדים להורדת מסים אם אינה כוללת במקביל צמצום הוצאות הממשלה? נניח מחר מכריזים על 0% מס על מכשירי חשמל, חלקי מחשב ומשחקים - אתם נגד? אני בעד, בתקווה שכן יהיו צמצומים בהמשך אבל אני לא תמים, אז לפחות אהנה ממה שאני יכול

האמת שכן, ובתור איש שוק חופשי אז נגד שמעוותים את השוק. עיוותו לטובתי אז פתאום אהיה בעד ההתערבות? איך זה הגיוני? זה אולי אינטרסנטי ומובן אצל בני האדם אך זה לא הגון מול עמדה של שוק חופשי.

איך זה לא ברור שמה שכתבת זה כמו כל פוליטיקאי אי פעם שהציע ״מתנות״ לציבור בלי להציע מקורות מימון באותה נשימה?

ואחרי כל זה עם היותי אכבר קפיטליסט אני בהחלט איכפת לי מאנשים שפורטונה לא הסתכלה עליהם. אז אם כבר אני מתערב בשוק ולא עושה את זה בשביל לדחוף כסף לכיס של אותם אנשים אלא לאנשים שיש להם מלא בכיס אז…
Benjamin Franklin

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 28 ינואר 2024, 15:40

InterAl כתב:לא. בוא נגיד שהמס ממכוניות מימן מעונות ילדים. אם הממשלה מבטלת את המס + את מעונות הילדים, אין פה שום סבסוד של רוכשי המכוניות. ביטלת את ההוצאה ואת מקור ההוצאה יחד.

אבל מס מכוניות לא מממן מעונות ילדים, כי מס מכוניות נכנס להכנסות המדינה, הוא לא הולך למטרה ספציפית. אם בטלת מס מכוניות אז הכנסות המדינה קטנו, אבל בגלל שהכנסות והוצאות המדינה משתנות כל זמן ומגיעות מבריכות גדולות אתה לא באמת יכול לעשות קישור 1:1 בין ירידה של מס המכונוית לאלמנט מנותק לגמרי ממנו כמו מעונות.

להגיד שמס X הלך למטרה Y זה סתם אפקט פיסולוגי, כל תקציב ההכנסות וההוצאות משתנים דרמטית ואי אפשר באמת לחבר אחד לשני כסוג של "סיבה תוצאה" חוץ מאשר במקרים מאוד חריגים.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 28 ינואר 2024, 15:48

אז שוב, אם אתם נגד הורדת מכסי ייבוא על מוצרים שונים אני חושב שזה מאוד מאוד משונה. אני בעד, זה מראה ומלמד אנשים עד כמה המסים האלה גבוהים, ואולי כך הם יעדיפו לתמוך בקיצוצים במקביל, אולי יבינו איזה הבדל מטורף זה לכיס שלהם, על מדיניות ייבוא וההבדלים במחירים בינם לבין תוצרת מקומית, וישליכו את זה על המדיניות במקומות אחרים וזה ישנה את הדרך שהם מצביעים…
אני לא אתנגד להורדת מסים בחיים, בשום תחום אלא אם זה באמת לטובת סקטורים מאוד ספציפיים, וגם אז לא בטוח.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 28 ינואר 2024, 16:19

DrKeo כתב:
InterAl כתב:לא. בוא נגיד שהמס ממכוניות מימן מעונות ילדים. אם הממשלה מבטלת את המס + את מעונות הילדים, אין פה שום סבסוד של רוכשי המכוניות. ביטלת את ההוצאה ואת מקור ההוצאה יחד.

אבל מס מכוניות לא מממן מעונות ילדים, כי מס מכוניות נכנס להכנסות המדינה, הוא לא הולך למטרה ספציפית. אם בטלת מס מכוניות אז הכנסות המדינה קטנו, אבל בגלל שהכנסות והוצאות המדינה משתנות כל זמן ומגיעות מבריכות גדולות אתה לא באמת יכול לעשות קישור 1:1 בין ירידה של מס המכונוית לאלמנט מנותק לגמרי ממנו כמו מעונות.

להגיד שמס X הלך למטרה Y זה סתם אפקט פיסולוגי, כל תקציב ההכנסות וההוצאות משתנים דרמטית ואי אפשר באמת לחבר אחד לשני כסוג של "סיבה תוצאה" חוץ מאשר במקרים מאוד חריגים.

זה לא משנה, הבאתי דוגמה להמחשה. אם המכוניות מכניסות x ש"ח וקיצצת x ש"ח מהתקציב, נטרלת את הגורם הזה מהמשוואה. הם לא משלמים מס שממילא כבר לא משמש לכלום.

סמל אישי של המשתמש
sharonbn
Veteran

הודעהעל ידי sharonbn » 11 מרץ 2024, 00:09

Laskin כתב:אני לא אתנגד להורדת מסים בחיים, בשום תחום אלא אם זה באמת לטובת סקטורים מאוד ספציפיים, וגם אז לא בטוח.

גם מיסים על סיגריות? למה? מה טוב בצריכת סיגריות? לא עולה לי בראש אפילו דבר אחד. אפילו מבחינה כלכלית טהורה סיגריות רק גורמות נזק.

חזור אל “פורום OT”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 44 אורחים