נושא ה-ppוליטיקה הרשמי

מוסיקה, סרטים, סדרות, ספרים וכל נושא שיחה רנדומאלי אחר שתרצו

המנהלים: bozeman, erezronen, swym, omerkot

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

Re: נושא ה-PP הרשמי

הודעהעל ידי InterAl » 18 ספטמבר 2019, 12:53

אם הוא התפוגג לחלוטין לתוך כחול לבן, הם היו אמורים לעלות ל-39. נגיד 2 הלכו לליברמן - 37. אז לאן הלכו ה-4 מנדטים האלה כשעבודה ומרצ שמרו על כוחן?

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 18 ספטמבר 2019, 13:06

הוא התפוגג ובמקביל הרבה לא הלכו להצביע במגזר הזה, לפי התוצאות הללו, ובמקום זאת - הערבים אכן "נהרו" :P עוד 3 מנדטים זה לא מעט.
בנוסף, יש תאוריה שהאתיופים נשארו בבית או חיזקו קצת מפלגות כמו המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר, בעיקר האחרונה, ובלעדיהם הם היו יותר קרובים לאחוז החסימה.

סמל אישי של המשתמש
omerkot
Veteran

הודעהעל ידי omerkot » 18 ספטמבר 2019, 13:16

מנדט הלך לש"ס ושלושה למאוחדת - זו הרי האירוניה. זה הכי זאב זאב קלאסי.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 18 ספטמבר 2019, 14:24

InterAl כתב:לא מבין לאן נעלמו 7/6 מנדטים של הליכוד+כחלון ועוד כמעט 4 של הימין החדש.

מה שנעלם לפני חצי שנה לימין החדש נעלם הפעם לתוך עוצמה (בוחרים אחרים אבל מספרי דומים) כך שה-4 של הימין החדש ועוצמה בערך התקזזו, העליה אצל הערבים קזזה קצת את הימין בכלליות, ליברמן שתה 4 מנדטים שכנראה רובם ליכוד וגם שס גנבה אחד לליכוד.
We're just normal men. We're just innocent men

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 18 ספטמבר 2019, 15:14

עוצמה רק על 1.9% כרגע, די רחוקים מה-3.22% של הימין החדש. למען האמת חישוב המנדטים האבודים הוא יותר מורכב, כי מפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה פוגעת רק בכ-50% בקולות לגוש (כי גוש הימין והשמאל די מאוזנים, כך שאם מפלגה חדשה נכנסת, חצי מהמנדטים באים על חשבון מפלגות ימין אחרות וחצי על חשבון מפלגות שמאל).

idan
Veteran

הודעהעל ידי idan » 18 ספטמבר 2019, 15:57

בנט ושקד הביאו בבחירות הקודמות כמעט 140 אלף, והיה גם את זהות עם 120 אלף (למרות שבאופן אבסורדי קשה לאפיין את כל המצביעים שלה כימנים, למרות העמדות המאוד ימניות של פייגלין). בערך 7 מנדטים שהלכו לפח. ממצב של 72 מנדטים תיאורטיים לימין, לפני שליברמן החליט ללכת לביבי על הראש, הגענו תוך כמה חודשים ליתרון של מנדט לגוש המרכז-שמאל-ערבים.
ותכלס זה די אשמתו של ביבי שהתעקש לשתות את המנדטים של בנט ושקד בבחירות הקודמות בלי שום אחריות למצב הגושי, מה שאיפשר לליברמן להיות לשון מאזניים. אני מניח שהוא מתחרט על זה היום.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 18 ספטמבר 2019, 16:12

לא ממש, זאת טעות נפוצה שכולם חוזרים עליה כל הזמן. הפסד של X קולות בשווי Y מנדטים לא גורם להפסד של Y מנדטים מאותו גוש, כי העוגה מתחלקת מחדש (סתם דוגמה - אם יש שתי מפלגות שוות בכוחן ומפלגה אחת מפסידה 50% ממצביעיה, היא לא יורדת מ-50% ל-25% אלא ל-33% - כלומר היא הפסידה כשליש מכוחה ולא חצי). במקרה של זהות/ימין חדש, כנראה שבסביבות 4 מנדטים הלכו לפח, לא 7. לא שזה משנה משהו בשורה התחתונה - עדיין הימין היה עם רוב יציב במידה והיו עוברות.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 19 ספטמבר 2019, 02:39

InterAl כתב:עוצמה רק על 1.9% כרגע, די רחוקים מה-3.22% של הימין החדש. למען האמת חישוב המנדטים האבודים הוא יותר מורכב, כי מפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה פוגעת רק בכ-50% בקולות לגוש (כי גוש הימין והשמאל די מאוזנים, כך שאם מפלגה חדשה נכנסת, חצי מהמנדטים באים על חשבון מפלגות ימין אחרות וחצי על חשבון מפלגות שמאל).

כמו שאמרת, חישוב מנדטים אבודים זה מסובך בגלל שמי שלא עובר מתפזר בין כל המפלגות באופן יחסי לגודלן, אבל סך הכל אפשר לראות שהשמאל גדל במנדט, עוצמה שוב הפסידה לימין קולות, ליברמן שתה מהימין.

בקיצור, שוב טעות של עוצמה ושוב טעות של שקד/בנט, למרות שגם ללא הטעויות הללו אני לא בטוח שהמצב היה שונה מדי. אולי היה לימין סך הכל קרוב ל-60 מנדטים והם יכלו לגרום ל-2-3 חברי כנסת מהצד השני לערוק מה שלא ממש אפשרי עכשיו.

סמל אישי של המשתמש
bozeman
Veteran

הודעהעל ידי bozeman » 19 ספטמבר 2019, 08:22

יש לי שאלה שמעניינת אותי.
אשמח אם תענו אישית במידה וזה אכן יכול להיות, אבל גם השערות.

האם מישהו לא הצביע ליכוד רק בגלל ביבי? או יותר מדוייק - נניח וביבי ילך - האם אז הוא יזיז את ההצבעה שלו וכן יצביע ליכוד?
ספצפית אני מתכוון לכאלו שהצביעו כחול לבן או שמאלה מזה. (אני מניח שימינה או בעבר כחלון זה עדיין באותו גוש אז זה קצת פחות רלוונטי) כלומר האם מישהו ממש זז מ"הגוש" *רק* בגלל ביבי? (ליברמן אגב קצת יותר בעייתי באמת. הוא היה חלק מהגוש, הוא שינה כיוון, אבל לא באמת בטוח שהוא שינה כיוון...)
תמונה

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 19 ספטמבר 2019, 09:04

אני לא, אבל כמו שאמרתי אני מכיר הרבה ליכודניקים שעברו לכחלון רק בגלל ביבי, ועכשיו לכחולבן רק כדי להעיף את ביבי, והם אומרים לי כולם (כמעט) שביום שביבי עוזב הם חוזרים להצביע מחל.

סמל אישי של המשתמש
omerkot
Veteran

הודעהעל ידי omerkot » 19 ספטמבר 2019, 10:15

כחול לבן היא רשימת "לא-ביבי" והתיאור שלה בתור גורם חוץ גושי הוא לא אוביקטיבי.
העמדות המדיניות שלהם הן לא שמאל, העמדות הכלכליות שלהן הן לא שמאל ולמעט אנקדוטה/שתיים ומהזן החלש במיוחד, הדמויות שם לא מזוהות עם השמאל. הרשימה הזו יכולה לשבת בקלות בכל ממשלה שתקדם מדיניות של ימין מדיני וכלכלי אבל היא לא תשב בממשלה של שמאל מדיני וכלכלי.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 19 ספטמבר 2019, 10:22

היא בהחלט וחד משמעית תשב בממשלה על שמאל כלכלי, לו הייתה לה האפשרות. זה בדיוק גם מה שאני מפחד איתם, שכל חוק פופוליסטי שיעלה להצבעה - הם יזרמו איתו רק בשביל ה״אופטיקס״. כל חוק שהעיתונות תכתיר כ״חברתי״, כדי שאחר כך יוכלו לנופף בכמה שהם חברתיים.

סמל אישי של המשתמש
omerkot
Veteran

הודעהעל ידי omerkot » 19 ספטמבר 2019, 10:52

לא יותר מאשר הליכוד ולליכוד יש רקורד מוכח וארוך של החברתיות האופטית הזו שאתה מדבר עליה. הרי הדמות היחידה בליכוד שיש סביבה "הילה" קפיטליסטית/ליברטריאנית זה ביבי שהרחיק את החברים שלך וגם הוא נתן לכחלון וללפיד להשתולל חופשי ולפני כמה ימים, פחות או יותר התחנן כדי שיחימוביץ' ופרץ ישבו איתו בקואליציה.
אני לא רואה את כחול לבן יושבת בממשלה שמלאימה חברות ומעלה מיסים מסיבות אידיאולוגיות.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 19 ספטמבר 2019, 11:15

הבטחות הבחירות של כחול לבן בתחום הכלכלי היו סוציאליסטיות לחלוטין. המצע הכלכלי שלהם נוטה שמאלה בבירור (הגדלת הוצאה ציבורית ושירותים חברתיים, חקיקה חברתית וכו׳). הליכוד היא המפלגה היחידה שלא הבטיחה שום הבטחה סוציאליסטית (וגם אין לה מצע). כחול לבן היא לא שמאל קיצוני כמו מפלגת העבודה ומרצ, אבל כמו שלסקין אמר, אם היתה אפשרות - הם היו מקימים איתם ממשלה כעדיפות ראשונה.

ואנשים כמו חיימוביץ׳, ניסנקורן, שוסטר, גרמן, אלהרר, זמיר ועוד - שמאל אידאולוגי מובהק, גם כלכלי וגם מדיני.

Laskin
Elder

הודעהעל ידי Laskin » 19 ספטמבר 2019, 11:23

עומר, מסכים שגם הליכוד נכנע הרבה פעמים, אבל בדרך כלל כשהם נכנעים - הם לפחות לא נכנעים עד הסוף, מספקים משהו שישתיק את הבולשביקים.
אך גם במקביל, הם לא נכנעים בהרבה פעמים שאני משוכנע שמפלגה כמו כחול לבן, עם כל 20 השמות האחרונים שלה שהם צעירים עסקנים או מקושרים כאלה ואחרים - ייכנעו ואף יובילו מהלכים פופוליסטיים במיוחד, כל עוד יקבלו חשיפה תקשורתית בתמורה ויוכלו לנופף בזה בבחירות שאחרי.
אני באמת לא חושב שיש אחוז של ספק שזה מה שיהיה... אבל בא נראה. הלוואי ואני טועה בעניין הזה, אבל אני כנראה לא.

סמל אישי של המשתמש
omerkot
Veteran

הודעהעל ידי omerkot » 19 ספטמבר 2019, 13:28

נדב כבר ענה לכם בעניין הזה לפני כמה ימים.

ברמה הריטורית, אין שום הבדלים קונקרטיים כשביבי והליכוד חתומים על שורה של תכניות כלכליות הזויות ואדומות להפליא מהשנים האחרונות כמו מס הבורסה, מע"מ אפס, מחיר למשתכן, מס יוקרה, מס אלכוהול, החרבת ביטוחי הבריאות הפרטיים וכדומה. הליכוד רואה את עצמו כמפלגה סוציאליסטית ויש בו שורה ארוכה מאוד של דמויות סוציאליסטיות בהווה ובעבר (כחלון, גמליאל, רגב, זוהר, דוד לוי, נאוה בוקר, הירשזון...). לליכוד יש אפילו ארגון עובדים (ההסתדרות הלאומית).

גם ברמה המדינית הליכוד מתנהל כמו מפלגת שמאל, יש בו נוכחות בולטת מאוד של פליטים ממפלגת השמאל קדימה (אלקין, הנגבי ודיכטר), ההתנהלות שלו מול עזה שמאלית לעילא ומול אום חיראן הוא מעבר לשמאל - זה בל"ד. אפילו מר"צ לא היתה מעיזה להשתין בצורה כזו על פסיקות של בג"צ.

אז לא, אני לא חושב שכחול לבן שמאלנים יותר ובודאי לא פופוליסטיים יותר מהליכוד. היחס ביניהם הוא של אותו דבר רק בלי ביבי.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 19 ספטמבר 2019, 13:35

אתה עושה צ׳רי פיקינג שלא מוכיח כלום. הליכוד קידם גם לא מעט תוכניות ליברליות, הפרטות ודה רגולציה. בנוסף, הסוציאליסטים בליכוד הם אולי סוציאליסטים מסדר שלישי. כחול לבן הם סוציאליסטים מסדר ראשון (ניסנקורן, חיימוביץ׳) ושני (אנשי יש עתיד) והקואליציה הטבעית שלהם היא עם מרקסיסטים של ממש דוגמת שפיר וגילאון. לכן ההשוואה לליכוד היא מגוחכת.

ובצד המדיני, העורקים מקדימה שהזכרת היו הסמן הימני בקדימה. הרי דיכטר יזם ונלחם עבור חוק הלאום שהשמאל קיבל בחיבוק כזה גדול... אלקין תומך התנחלויות מושבע. לגבי עזה, פה זאת אולי הנקודה היחידה הנכונה. אין שום הבדל בין הליכוד לגנץ בנושא הזה.
נערך לאחרונה על ידי InterAl ב 19 ספטמבר 2019, 13:39, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
bozeman
Veteran

הודעהעל ידי bozeman » 19 ספטמבר 2019, 13:37

אז עומר - מה ריאלי יותר לדעתך אם נניח החרדים מוכן לבלוע את יאיר לפיד. או לחילופין בלי ביבי:
ממשלת ליכוד - כחול לבן - ימינה, או ליכוד - כחול לבן - עבודה או כחול לבן - ימינה - חרדים או כחול לבן - חרדים - עבודה?
תמונה

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 19 ספטמבר 2019, 14:28

בלי ביבי, פשוט הליכוד + כחול לבן. 64 מנדטים. שאר המפלגות לא רלוונטיות. ימינה וש״ס לא ישבו עם גנץ בלי הליכוד ממילא.

Stick
Veteran

הודעהעל ידי Stick » 19 ספטמבר 2019, 15:02

אני לא רואה מצב של ממשלת גנץ בלי הליכוד. כלומר תסריט של גנץ + חרדים, ימינה ועבודה (או כל דבר בסגנון שנותן לו ממשלה באזור ה61), נשמע לי כרגע כמו התסריט הכי רחוק מהמציאות.
עם זאת אני גם לא רואה את ביבי מוותר.. אני באמת חושש שאנחנו בדרך לבחירות שלישיות. לפחות כרגע נראה שהפעולות של ביבי הן בעיקר הכשרת הקרקע לכך וסימון של גנץ כגורם הבעייתי שבגללו הדברים לא מסתדרים. אולי בסוף גנץ באמת יחבור לממשלת אחדות ימנית ומאוד גדולה (כל עוד ביבי נשאר אז זו האופציה היחידה, לפחות לפי מה שאומרים לנו בתוקף משני הצדדים), אבל בשביל זה הוא צריך כאילו לוותר כמה פעמים ובכמה מדרגות, ובנוסף על שתי הבטחות הבחירות הגדולות שלו (בלי ביבי פרסונלית, וממשלה חילונית), ולמעשה לגרום לביבי לצאת המנצח הגדול של הבחירות.
ואני חושב שזו הנקודה, גם עכשיו - כשלביבי אין את המפלגה הגדולה ואין את הגוש הגדול (לפחות כשסופרים את הערבים, אבל ברור שזו ספירה פורמלית ולא מעשית באמת), עדיין האופציות היחידות שנראות ריאליות הן או ניצחון יחסי שלו בהתחשב בנסיבות, או בחירות חוזרות.
הכל כמובן בהנחה שלא יתעורר איזה מרד בליכוד, דבר שתאורתית יפתור הכל בתוך שעה. אבל אני ממש לא רואה את זה קורה.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 19 ספטמבר 2019, 15:09

לדעתי, השמאל צריך לדחוף לבחירות שלישיות בכל הכוח. בבחירות הבאות עם ביבי בראש, סיכוי גבוה לקריסה של הליכוד והקמת ממשלת שמאל. דווקא הימין צריך לחשוש מאפשרות כזאת לדעתי, ולכן אני חושב שהסיכוי לבחירות נוספות הוא קלוש. האפשרות הריאלית היחידה היא ממשלה בלי ביבי לדעתי. עוד שבועיים יש לו כתב אישום, ואף אחד לא יתן לו לכהן תחת כתב אישום.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 19 ספטמבר 2019, 15:32

אינטר, אתה עושה בדיוק את אותו צ'ריפיקינג. על כל חבר כנסת של הליכוד שעשה פעולה כלכלית ימנית, אפשר למנות פעולה שמאלית. בסופו של דבר הליכוד וכחול לבן הן דומות מאוד, כמה חברים בליכוד הם באמת, אבל באמת, ימין כלכלי? שניים? שלושה? אפשר להמשיך את הדיון הפופוליסטי שלנו ממקודם שבו אתה תמשיך לצטט את הדברים הימנים שחבר כנסת מסויים מהליכוד עשה ואני אמשיך לצטט את הדברים השמאלנים שהחבר כנסת הזה עשה, אבל בסוף זה בדיוק מה שזה, ערבוביה של פופוליזם. מי כבר באמת ליברטריאני בליכוד? בערך רק שירן השכל כי אוחנה ימכור את אמא שלו בשביל להתחנף למפלגה?

אם כחול לבן עולה לשלטון, היא תעשה את זה עם הליכוד ממילא, אין להם דרך אחרת. להתחשב בזה שההבדל בין כחול לבן לליכוד הוא בערך הפרשים של 6% באידיאולוגיה, הן מתאימות כמו כפפה לשבת יחד.

bozeman כתב:יש לי שאלה שמעניינת אותי.
אשמח אם תענו אישית במידה וזה אכן יכול להיות, אבל גם השערות.

האם מישהו לא הצביע ליכוד רק בגלל ביבי? או יותר מדוייק - נניח וביבי ילך - האם אז הוא יזיז את ההצבעה שלו וכן יצביע ליכוד?
ספצפית אני מתכוון לכאלו שהצביעו כחול לבן או שמאלה מזה. (אני מניח שימינה או בעבר כחלון זה עדיין באותו גוש אז זה קצת פחות רלוונטי) כלומר האם מישהו ממש זז מ"הגוש" *רק* בגלל ביבי? (ליברמן אגב קצת יותר בעייתי באמת. הוא היה חלק מהגוש, הוא שינה כיוון, אבל לא באמת בטוח שהוא שינה כיוון...)

אני לא אצביע לליכוד כי חצי מחברי הכנסת שלהם מבחילים אותי, בשמחה הייתה מצביע לאיחוד של שקד/בנט עם פייגלין אם הייתי יודע שהאיחוד הזה היה מתעסק בעיקר בפן הכלכלי והאזרחי ופחות בצד המדיני. אבל אם אתה מחפש אנקדוטות, אחותי וחברה טובה שלה שהצביעו ליכוד בשנים האחרונות, הפעם הצביעו לגנץ כי ביבי הגיע להן עד לכאן.

Stick
Veteran

הודעהעל ידי Stick » 19 ספטמבר 2019, 15:43

אני ממש לא בטוח שאתה צודק אינטר. הימין הישראלי גדול מהשמאל בהפרש אדיר, וגם אם כרגע מפלגת מרכז-שמאל מצליחה להיות המנצחת על הנייר של הבחירות, זה רק כי ביבי הפך להיות הרבה מעל כל צד בפוליטיקה.
הרי תכלס, אתה יודע טוב מאוד שלא באמת תקום ממשלת כחול לבן ורשימת הערבים. כל הדיבורים האלו על גוש מרכז-שמאל-ערבים בגודל 57 הם יפים וטובים כל עוד הגוש לא מגיע ל61, כי רק ב61 הבלון יתפוצץ ונראה שבפועל זה גוש שאין מה לעשות איתו.
כרגע הגוש במקום אידאלי, גדול מספיק כדי לייצר המלצות ריקות ולתת לגנץ את המנדט על חשבון ביבי, גדול מספיק כדי להוות גוש חוסם לממשלת ימין אמיתית כמו שהייתה פה בשנים האחרונות. אבל בפועל, ממשלת שמאל (או מרכז-שמאל) אמיתית היא רחוקה ביותר מאיתנו, כי גנץ-עבודה-מרצ שזהו החלום הרטוב של השמאל, זה בסך הכל 44 מנדטים.
ביבי עשה חכם, כמובן, כשסגר את גוש הימין בצורה מאוחדת ולכן לפחות כל עוד הוא נמצא אני לא רואה שום אפשרות ריאלית להצטרפות מפלגה חרגית או ימנית לתוך הגוש הזה. מה גם שהגוש הימני אכן גדול בהרבה מהשמאלי.

הבעיה היחידה של הימין כרגע, וקשה להאמין שאני אומר את זה, היא ביבי. בלי ביבי כחול לבן בחיים לא מגיעים ל33 מנדטים, וליברמן לא מגיע ל8 (אם כי גם אם כן הוא פשוט ישב בממשלת ליכוד בלי ביבי). הליכוד לא יתרסק בחיים, וגם אם ירד מעט במנדטים הוא עדיין ישאר מפלגת השלטון מהצד הימני של המפה, והצד הימני ישאר גדול בהרבה מהשמאלי.

יציאה של ביבי כרגע אמנם כן תתן כמה שנות שלטון ל"שמאל" (כלומר שנתיים של רוטציה עם הליכוד למפלגת מרכז-שמאל, בלי שום מפלגת שמאל מובהק בממשלה), אבל כבר בבחירות האמיתיות שיבואו לאחר מכן אני לא רואה אותם משחזרים חצי מההישג. אלא אם כן גנץ פתאום יתגלה כמדינאי מבריק או משהו.. אבל.. כן..
בכל מקרה הבעיה העיקרית היא שאני פשוט לא רואה את ביבי מפנה מרצון את הכסא, ולא רואה מישהו בליכוד מתחיל במרד שיסמן אותו כמי שחיסל את המלך ביבי בעיניי ציבור מצביעי הליכוד. איפה הפתרון פה? כנראה שאין, ואז נלך לזרוק קוביות פעם נוספת עם עוד בחירות ונראה מה יקרה.

סמל אישי של המשתמש
DrKeo
Site Admin

הודעהעל ידי DrKeo » 19 ספטמבר 2019, 15:49

InterAl כתב:לדעתי, השמאל צריך לדחוף לבחירות שלישיות בכל הכוח. בבחירות הבאות עם ביבי בראש, סיכוי גבוה לקריסה של הליכוד והקמת ממשלת שמאל. דווקא הימין צריך לחשוש מאפשרות כזאת לדעתי, ולכן אני חושב שהסיכוי לבחירות נוספות הוא קלוש. האפשרות הריאלית היחידה היא ממשלה בלי ביבי לדעתי. עוד שבועיים יש לו כתב אישום, ואף אחד לא יתן לו לכהן תחת כתב אישום.

עוד שבועיים זה רק השימוע (2 ו-3 לאוקטובר), אם יש או אין כתב אישום זה יהיה ידוע רק בנובמבר או דצמבר כך שלפחות לתקופת בניית הקואליציה הנוכחית יש לו מרווח נשימה.

Stick כתב:אני ממש לא בטוח שאתה צודק אינטר. הימין הישראלי גדול מהשמאל בהפרש אדיר, וגם אם כרגע מפלגת מרכז-שמאל מצליחה להיות המנצחת על הנייר של הבחירות, זה רק כי ביבי הפך להיות הרבה מעל כל צד בפוליטיקה.
הרי תכלס, אתה יודע טוב מאוד שלא באמת תקום ממשלת כחול לבן ורשימת הערבים. כל הדיבורים האלו על גוש מרכז-שמאל-ערבים בגודל 57 הם יפים וטובים כל עוד הגוש לא מגיע ל61, כי רק ב61 הבלון יתפוצץ ונראה שבפועל זה גוש שאין מה לעשות איתו.
כרגע הגוש במקום אידאלי, גדול מספיק כדי לייצר המלצות ריקות ולתת לגנץ את המנדט על חשבון ביבי, גדול מספיק כדי להוות גוש חוסם לממשלת ימין אמיתית כמו שהייתה פה בשנים האחרונות. אבל בפועל, ממשלת שמאל (או מרכז-שמאל) אמיתית היא רחוקה ביותר מאיתנו, כי גנץ-עבודה-מרצ שזהו החלום הרטוב של השמאל, זה בסך הכל 44 מנדטים.
ביבי עשה חכם, כמובן, כשסגר את גוש הימין בצורה מאוחדת ולכן לפחות כל עוד הוא נמצא אני לא רואה שום אפשרות ריאלית להצטרפות מפלגה חרגית או ימנית לתוך הגוש הזה. מה גם שהגוש הימני אכן גדול בהרבה מהשמאלי.

הבעיה היחידה של הימין כרגע, וקשה להאמין שאני אומר את זה, היא ביבי. בלי ביבי כחול לבן בחיים לא מגיעים ל33 מנדטים, וליברמן לא מגיע ל8 (אם כי גם אם כן הוא פשוט ישב בממשלת ליכוד בלי ביבי). הליכוד לא יתרסק בחיים, וגם אם ירד מעט במנדטים הוא עדיין ישאר מפלגת השלטון מהצד הימני של המפה, והצד הימני ישאר גדול בהרבה מהשמאלי.

יציאה של ביבי כרגע אמנם כן תתן כמה שנות שלטון ל"שמאל" (כלומר שנתיים של רוטציה עם הליכוד למפלגת מרכז-שמאל, בלי שום מפלגת שמאל מובהק בממשלה), אבל כבר בבחירות האמיתיות שיבואו לאחר מכן אני לא רואה אותם משחזרים חצי מההישג. אלא אם כן גנץ פתאום יתגלה כמדינאי מבריק או משהו.. אבל.. כן..
בכל מקרה הבעיה העיקרית היא שאני פשוט לא רואה את ביבי מפנה מרצון את הכסא, ולא רואה מישהו בליכוד מתחיל במרד שיסמן אותו כמי שחיסל את המלך ביבי בעיניי ציבור מצביעי הליכוד. איפה הפתרון פה? כנראה שאין, ואז נלך לזרוק קוביות פעם נוספת עם עוד בחירות ונראה מה יקרה.

ביבי אכן הבעיה של הימין, בלעדיו השמאל יקרע את עצמו לגזרים במקום להתאחד כמו שהוא עשה מאחורי בוז'י ב-2015 או מאחורי כחול לבן פעמיים ב-2019. אם לא היה ביבי אולי הליכוד לא היה מקבל 32-35 מנדטים, אבל הוא היה בקלות מפלגת השלטון בהפרש סביר וגם בנית הקואליציה הייתה להם קלה. גם יכלנו אולי לקבל ממשלה ללא חרדים כי לפיד היה רץ בנפרד ואחרי כל בלגן החרדים בקנדציה האחרונה, זה היה מחזק אותו מאוד והוא כנראה היה המפלגה החזקה ב"שמאל" הישראלי, אם אתה רוצהל קרא ליש עתיד שמאל. בקלות הייתי יכול לראות ממשלת ימין עם הליכוד, לפיד, ימינה וליברמן אם ביבי לא היה הראש של הליכוד.

בנוגע למרד בליכוד, זה הכל עניין של הזמנים. אם ביבי פעם שניה ברצף כושל לבנות קואליציה וכושל לנצח את כחול לבן (וגם באפריל הוא דוגרי כשל כי הם יצאו תיקו 35) אז הזאבים יתחילו להריח דם. הוא לא בלתי מנוצח, הסיבה שהוא מרגיש בלתי מנצוח היא שהוא היה גבוה גבוה בעשור האחרון אז אף אחד לא העיז לקום נגדו. ב-2003 עד 2009? שביבי לא היה "כל יכול"? וואללה, חברי הליכוד הכניסו בו את השיניים על ימין ועל שמאל.

סמל אישי של המשתמש
InterAl
Veteran

הודעהעל ידי InterAl » 19 ספטמבר 2019, 15:58

קאו, זה לא עניין של ליברטריאניות אלא של מינימום סוציאליזם. מה לעשות, המצע של כחול לבן, הבטחות הבחירות שלהם והאנשים שלהם הם הרבה שמאלה מהליכוד. אני לא טוען שהליכוד היא מפלגה ליברטריאנית, רחוק מזה. אני כן טוען שהיא הכי קרובה ביחס לשאר.

סטיק, רק אם אתה מחשיב את החרדים כימין. ליצמן בטח שלא ימין. גפני מגדיר את עצמו שמאלני, הוא רק מתנגד לרפורמים. דרעי הוא אופורטוניסט, לא ימין. הוא הרי היה מאדריכלי אוסלו. האלקטורט שלו אמנם נוטה ימינה, אבל גם בלי ש״ס ועם יהדות התורה + ליברמן (ובלי ערבים), גוש שמאל-ליברמן-ליצמן עומד כרגע על 60 מנדטים. זה מאוד קרוב.

חזור אל “פורום OT”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 9 אורחים